Sepetiniz boş...
GİRİŞ YAP
İLAN VER
Sık Sorulan Sorular
BAYİLİK & FRANCHISE Franchising (Bayilik) - Brokerlik TESLİMAT Teslimat Koşulları İADE KOŞULLARI İade Koşulları ÖDEME SEÇENEKLERİ Ödeme Seçenekleri GÜVENLİK Güvenliğinizi Nasıl Sağlıyoruz SIK SORULAN SORULAR Sık Sorulan Sorular BİZE ULAŞIN Bize Ulaşın

Sık Sorulan Sorular

Elimde Barter Çeki Var. Efektifbarter.com dan tahsil edebilir miyim?

Efektifbarter.com'da Alıcının onayladığı tüm ödeme seçenekleri kabul edilmektedir. Yalnız Barter çeki tek başına bir değer ifade eden bir çek değildir. Barter çeki alınan barter şirketinin kendi havuzunda geçerli olan resmi olmayan bir evrak niteliğindedir. Bu çekin Efektifbarter.com da geçerli olabilmesi için çekin alındığı barter şirketinin efektifbarter.com da satış yapması, bakiye oluşturması ve bu bakiyeden müşterilerini taleplerini karşılaması adına onay vermesi gerekmektedir.

Efektifbarter.com olarak Barter uygulamalarının olumsuz olarak algılanmasına sebep olan süreci düzeltmek adına bu tür uygulama için ayrıca bir çalışma yapılacaktır. Fakat bu çalışma her durumda çalıştığınız barter şirketinin onayı ile gerçekleşebilecektir.

Barter Şirketi Mağduruyum, Size Nasıl Güvenebilirim ?

Türkiye'de 30 yıldır yanlış uygulanan ve uygulanmaya devam eden Barter şirket politikaları bulunmaktadır.. Dünya'da Barter uygulamaları sık kullanılmakla birlikte herhangi bir olumsuz algı oluşmamasına rağmen maalesef Türkiye'de barter sisteminin güzelliğine rağmen bu algı olumsuz olarak oluşmuştur.

Efektifbarter.com gerek politikası, uygulama şekli ve çalışma yöntemi ile farklı olduğunu her yönü ile göstermektedir. Efektifbarter.com'da farklı olan yönleri ilk bakışta zaten göreceksiniz. Ayrıca ücretsiz olarak deneyebilir, ilk işlemlerinizi düşük barter oranı ile yapabilirsiniz. Efektifbarter.com'u ve diğer barter şirketlerini incelediğinizde farktan öte benzer bir yapının bulunmadığını göreceksiniz. Çünkü Efektifbarter.com'da barter şirket kuralları değil, E-Ticaret sitesi kuralları geçerlidir.

Sitede Kayıtlı Olan Üyeleriniz ile Anlaşıp Anlaşmadığımızı Nereden Bileceksiniz?

Efektifbarter.com olarak en önemli hizmetlerimizden biri size çalışabileceğiniz yeni müşteriler kazandırmak. Bizim vasıtamız ile bulacağınız müşteriler ile kendi aranızda anlaşıp çalışabilirsiniz. Bundan dolayı bize ödemeniz gereken herhangi bir ücret söz konusu değildir. Bu tür anlaşmaların yapılması da müşteri memnuniyeti açısından bizi memnun eder.

Efektifbarter.com olarak sadece tahsilat veya teslimat işlemini Garantili E-Ticaret Barter modeli ile (GEB) yaparak güvenli uygulamayı tercih ettiğinizde komisyon kesintisi yapıyoruz.

Barter Sistemi tanıtım ve reklam desteği verir mi?

Efektif Barter, ürünlerinizin tanıtılması ve satışı için firmanızca yapılan çalışmalara ek olarak Efektif Barter web sayfası üzerinden üye olan ya da olmayan, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilere yönelik tanıtımlar gerçekleştirir. Ürünlerinizin arz listesinde bulunmasının yanı sıra fırsat ürünler, özel kampanyalar gibi sayfa üzerinde dikkat çekici alanlar düzenlenir.

Barter Sistemi hakkında Türkiye'de bir yasal düzenleme var mı?

Barter, 1992 yılından beri Türkiye’de yapılmakta olan yasal bir iştir. Yürürlükteki ticaret kanunları ve borçlar kanunu hükümlerine göre uygulanmaktadır. Barter ticareti, Türk Ticaret Kanunu'nda "Trampa" adı altında geçer. Tüccarların birbiri ile yaptığı karşılıklı anlaşmalar esastır. Barter sistemine üye olan firma anlaşma hükümlerini dikkatle incelemelidir. Bir problem doğduğunda hukuk karşısında geçerli olacak olan bu anlaşmadır. Barter şirketinin muhasebe kayıtları ve sistem uygulamaları her yıl Maliye Bakanlığı tarafından denetlenerek onaylanmaktadır.

Efektifbarter.com'da yapılan uygulamalar E-ticaret sitesi uygulaması çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Barter Sistemi, KOBİ'lere nasıl çözümler sunar?

Barter sistemi, KOBİ’ler için en uygun finansman modellerinden biridir ve kullanıldığı oranda nakit tasarrufu sağlar. KOBİ’ler hem genel giderlerini hem de özel giderlerini mümkün olduğu oranda efektifbarter.com'dan karşılayabilirler. Stoktaki ürünlerini efektifbarter.com'da satılabilirler.

Efektifbarter.com nakit tüm ödeme seçeneklerini sunmakla birlikte stok ürünleri ile de zengin müşteri portföyü sunmaktadır. Bu sayede hem şahıs, hem küçük hem de büyük kurumlar için finansman konusunda tasarruf imkanı sağlar.

Barter Sistemi’nin üye firmaya finansman avantajı sağladığı doğru mu?

Barter; satışları arttıran ve atıl kapasitelerin kullanılmasın sağlayan bir sistem olduğu için üye firmaya kesinlikle finansman avantajı sağlar. Firmanın mevcut satış kanallarına ek olarak Barter sistemi içinde yaptığı satışlar ciro artısına neden olur. Hâlihazırda nakit ödenerek satın alınan ürün ve hizmetlerin Barter sisteminde oluşan kredi ile sağlanması söz konusu ürün ve hizmetlere ödenen para kadar nakdin firma kasasında kalması anlamını taşır.

Efektifbarter.com'da nakit haricinde kullandığınız (Barter, Takas) tüm ödeme veya satışlar, kullandığınız oranda size finansman avantajı sağlar. Özellikle kriz dönemlerinde birçok kişi veya kurumun elinde stok olmasına rağmen finansman sıkıntısı yaşadığı bilinmektedir. Elindeki stok ürün yada hizmeti finansman olarak kullanabilmesi ile problemini çözebilecektir.

Barter Sistemi dış ticarette kullanılabilir mi?

Barter, bugün dünyada bir endüstri haline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde, barter şirketleri uluslararası piyasalarda barter sistemi ile büyük cirolar yapmaktadır. Efektif barter.com yayında olduğu kısa süre içerisinde yurt dışında daha ilgili takip edilmiştir.

Dünya piyasası barter konusunda daha aktif olarak çalışmaktadır. Sitemizde uygulanan bakiye sistemi sayesinde ülkeler arası ticarette yaşanan kredi kartı bloke uygulaması Efektifbarter.com'da yaşanmadığından diğer ülkeler ile yapacağınız ticaret, Türkiye sınırları içerisinde yapacağınız ticaretten farklı farklı prosedürü gerektirmemektedir. Bu da tüm dünyanın efektifbarter.com da daha rahat buluşmasını sağlamaktadır.

Barter Sistemi'nde fiyatlar nasıl belirlenir? Efektif Barter fiyatlara müdahale eder mi?

Barter sisteminde gerçekleşen bir işlemde fiyat, kalite, teslimat şartları ve satışa ilişkin diğer tüm koşullar tamamen alıcı ve satıcı üyeler arasında ve serbest piyasa koşullarında belirlenir. Ancak 30.000 üyeye kadar tüm fiyatlar Efektif Barter tarafından araştırılır ve piyasa koşullarının üzerinde yüksek fiyata izin verilmez. Yüksek fiyat veren üyeler tespit edildiğinde Efektif Barter tarafından ikaz edilir. Eğer üye aynı politikaya devam ederse o arz sistemden kaldırılır. Bu uygulama 30.000 üyeye 50.000 den fazla arz'a kadar geçerlidir. Bu adetlerden sonra seçenekler artacağından rekabet piyasa durumları geçerli olacaktır.

Efektifbarter.com'da alışveriş uygulaması tamamen alıcı ile satıcı arasında gerçekleşmektedir. El sıkışma uygulamasının yani alıcı onayının olmadığı hiçbir alışverişi efektifbarter.com tanımamaktadır. İster yüksek fiyat uygulaması, ister ürün kalitesi, isterse müşteri memnuniyetsizliğine dayanan başka bir konu olsun, Efektifbarter.com alıcı onayına dayanmayan hiçbir alışverişi tanımamaktadır.

Borçlar Barter'la ödenir mi? Veya tam tersi, alacaklar Barter'la tahsil edilebilir mi?

Evet, ödenir. Bu yöntem, sistemde çok başvurulan bir alternatiftir. Üye, borcuna karşılık efektifbarter.com'a stoklarını arz edebilir (yayınlayabilir) veya alacaklı firma alacağına mahsuben efektifbarter.com'dan paraya çevirebileceği veya kullanabileceği bir ürün alabilir.

Bu Tür uygulamalar genelde borç yapılandırması şeklinde tasfiye durumundaki şirketlerde uygulansa da hemen hemen her kişi veya kurumun uygulayabileceği alternatif bir seçenek olarak kullanılabilmektedir.

Almak istediğim ürün piyasadan daha pahalı olabilir mi?

Efektifbarter.com'da ez az 30.000 üye 50.000 arz yayınına kadar fiyatların reel olma kuralı vardır. Bu kural uygulanmadığında satıcı önce ikaz edilir, sonrasında arz yayını kaldırılır. En az 50.000 arz yayınından sonra bu kural uygulamadan kaldırılacak, rekabet piyasası kuralı geçerli olacaktır. Efektifbarter.com da yapılan tüm alışverişler tamamen görüşme, anlaşma ve alıcının onayı doğrultusunda gerçekleşmektedir.

Fiyat politikası kalite, yer, zaman, dönem, hizmet vb. birçok kriterlere göre değişmektedir. Bunu belirleyebilecek olan en iyi kriter alıcı ile satıcı arasında gerçekleşmektedir. Alıcı kendi uzmanlığı doğrultusunda tüm pazarlıklarını yapar, alacağı hizmet, ürün kalitesi ve ödeme seçeneklerini göre işlemin onayını verir.

Asgari 30.000 üye ve 50.000 arz sınırı koymamızın sebebi bu güne kadar olan barter piyasasındaki suistimal edilen uygulamalar nedeniyledir.

KDV Barter'la mi ödenir?

Efektifbarter.com'da satılan tüm ürünler KDV ve herşey dahil olarak kabul edilmektedir. Satıcı kişi veya kurum satacağı ürün yada hizmet için belirleyeceği Barter oranını buna göre belirler. Satıcı sitede belirttiği fiyat haricinde ayrıca KDV veya herhangi bir fiyat talebinde bulunamaz.

Sitede satılan ürünlerde KDV dahil olmak üzere belirtilmeyen herhangi bir icra, ceza veya zarar var ise bu tamamen satıcıya aittir.

Aldığım mal bozuk çıkarsa ne yapmalıyım?

Sitemizde Güvenli E-Ticaret Barter (GEB) sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde iade şartlarını http://www.efektifbarter.com/destek/iade/ adresinden ayrıca inceleyebilirsiniz.

Eğer tüm bu uygulamalara rağmen üründe sonradan ortaya çıkan veya fark edilen bir kusur olursa Bu konuda Efektifbarter.com sektörün uzman bayisi veya  broker yolu ile arabuluculuk hizmeti vermektedir.

Barter Kredisi nedir?

Efektifbarter.com'a üye olan firmanın arz ettiği ürünleri ya da hizmetleri henüz satılmadan, sistemde yer alan ürün veya hizmetlerden alım yapmak istemesi halinde, üye, Efektif Barter tarafından uygun görülmesi ve kabul edilebilir teminatları vermesi koşuluyla sistemden alım yapabilmesini sağlayacak 12 ay vadeli “Türk Lirası” (her ülkenin kendi para birimine göre) bazında barter kredisi kullanabilir. Firmanın Barter sisteminde satışa sunduğu ürün veya hizmetlerin satılması durumunda kredisi otomatik olarak kapanır. Firmanın ürün ya da hizmetlerinin açılan barter kredisi vadesinde satılamaması söz konusu olur ise, üye, vade sonunda bu krediyi nakit olarak Efektif Barter’a öder. Bu durumda dahi üye, sistemden faizsiz TL kredisi kullanarak faaliyetlerini sürdürme avantajı elde etmiş olur.

Firma ilk 12 ay içerisinde aldığı kredinin belli bir bedelini satış yaparak öderse kalan bedeli satış durumuna göre vade uzatılarak nakit ödemeden kapatabilir. Kredi karşılığında yapılan nakit talep maksimum 19 aya kadar uzatılabilir. Bu vadeye kadar satılamayan bedeli faizsiz nakit olarak öder. Efektifbarter.com'da faiz uygulaması kesinlikle yoktur.

Parasız ticaret şeklini ortaya çıkaran Barter Sistemi, bankalara rakip olacak mıdır?

Ticarette paranın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Efektifbarter.com E-ticaret sitesi Banka destekli olarak çalışmaktadır. Yani birbirini tamamlayan bir sistem şeklinde hareket etmektedir. Rekabet söz konusu değildir. Ayrıca Barter şirketine verilmek üzere bankadan teminat mektubu isteyen firma, ciddi niyetleri olan, ticaretini büyütmeyi hedefleyen bir firmadır. Barter sistemiyle nakitleri artacaktır ve bu artan nakitler yine bankada değerlendirilecektir. Dolayısıyla Barter Sistemi'ni kullanan bir firma, bankası için de kıymetli bir firmadır.

Efektifbarter.com; hem efektifin yani para vb. ödeme araçlarının hem de Barter'in yani ürün yada hizmet ifade eden metaların kullanılarak zenginlik sunan bir e-ticaret sitesidir. Hizmet amacı ne sadece para vb. ödeme araçları ne de sadece ürün yada hizmet metaları şeklinde değildir.

Kuruluş ve hizmet Amacımız; değer ifade eden tüm ödeme araçlarının kullanılarak ticaret yapılabilmesini sağlamaktır. Banka'da nakit tarafı temsil eden taraf olarak ayrı bir zenginlik kaynağıdır.

Efektif Barter sistemine her firma üye olabilir mi?

Temelde pazar ve sektör kısıtlaması olmaksızın her firma, şahıs şirketi ve hatta şahıs Efektif Barter sistemine üye olma hakkına sahiptir. Ancak sadece Efektif Barter’ın müracaatını onayladığı firmalar üye olmaktadırlar.  Sakıncalı veya yasaklı ürün satışları yapan firmaların üyelikleri kontrol edilmekte ve reddedilmektedir. Bununla ilgili .http://www.efektifbarter.com/kullanici_sozlesmesi/ üyelik sözleşmesi kuralları geçerlidir.

Üyeliğinde kurallara uymayan kişi veya kurumların arz yayınlarında kurallara aykırı yayınları olabilir. Bu tür uygulamalarda sadece arz yayınlarının onayı verilmez. Aynı konu arz yayınları ile ilgili ve yasaklı ürünler ile ilgili kurallarda belirtilmiştir.

Sisteme üye olmanın bir firmaya maliyeti ne kadardır?

Efektifbarter.com sitemize üye olmanın HİÇBİR maliyeti yoktur. Türkiye ve Dünyada herhangi bir firma, şahıs şirketi veya şahıs istediği zaman ücretsiz olarak asgari bilgileri ile üye olabilir, arz yayınlayabilir. Üyelik bedeli şeklinde bir uygulamamız olmamakla beraber bu tür uygulama yapılmayacaktır.

Arz yayınlarımız 31.12.2017 tarihine kadar sınırsız ücretsizdir.

Sadece Efektif Barter üyeleri ile mi barter yapabiliyorum?

EfektifBarter.com üyesi olmayan bir firma ile, efektifbarter.com sitesi üzerinden barter işlemini gerçekleştiremezsiniz. Ancak ürün veya hizmet satın almak ya da satmak istediğiniz firmalara Efektif.Barter.com sitesini önerebilir ve siteye üye olmalarını sağlayarak barter yapabilirsiniz.

Bu uygulama nakit alışverişlerde geçerli değildir.

Üye firmalar, ürünlerini isteyen her üyeye satış yapabilirler mi?

www.efektifbarter.com sitesinde bakiyesi olan ve alım yaparken Güvenli E-Ticaret Barter (GEB) modeli ile önce ödemesini yapan her kişi veya kuruma satış yapabilir. GEB yöntemi ile ödemesi alınmayan hiçbir işlem satıcıyı bağlamamaktadır. Bu tür satışlarda Efektifbarter.com; hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

Efektifbarter.com, alıcının kabul ettiği tüm ödeme araçlarını, alıcının onayı ile kabul etmektedir. Kendi aralarında yaptıkları Nakit, kupon, çek vb. tüm tahsilat yöntemlerini alıcının onayı ile Efektifbarter.com da kabul etmektedir. Eğer alıcı efektifbarter.com üzerinden işlemini onaylar, sonradan satıcı ile aralarında yaptıkları bedele itiraz eder ise, GEB haricinde olan alışverişlerde Efektifbarter.com sorumluluk kabul etmemektedir.

KURUMSAL HABERLER
HABER LİSTESİNE KAYDOLUN
SOSYAL AĞLAR
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
+90 (543) 313 9963