Sepetiniz boş...
GİRİŞ YAP
İLAN VER

Barter Sisteminin Gelişimi

İlk ve en eski değişim aracının Hz. Adem (Aleyhisselâm) döneminde M.Ö. 5.000 dönemlerinde hayvanlar ile yapıldığı biliniyor. Zamanla tarımsal faaliyetlerin gelişimiyle beraber yeni değişim araçları ortaya çıktı, bitkisel ürünler, sebzeler, tahıl ve diğer doğal ürünler gibi…

İnsanoğlunun farkında olmadan yaptığı bu ticaret ilk zamanlar takas, Trampa, zamanla İngilizlerin de kullanması ile Barter ismini aldı. Özellikle son yüzyılda daha profesyonelce yapılmaya başlandı.

Barter Dünya’da, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde 47 yıldan bu yana uygulanan bir sistemdir. Bugün çeşitli ülkelerde 800 binden fazla kuruluş, barter ticareti yapmaktadır.

The Business Trend Analysts’in yaptığı araştırmada dünya ticaretinin %60’ının barter sistemi ile yapıldığı tesbit edilmiştir. Amerika’da yaklaşık 700 barter firması, tahminen 650.000 üye firma ile yılda 800 milyar dolarlık iç ve dış barter ticareti yapmaktadır. The Int. Ass. of Trade Exchange (IATE)’nin verdiği raporda barter ticaretinin Amerikada yılda %16’lık bir artış gösterdiği belirtilmiştir.

Avrupa’da da Barter kuruluşları, IRTA Europa ile bir Barter Birliği çatısı altında toplanmışlardır. Bu Barter Organizasyonları, sistemin bölge geneline yayılmasını sağlamışlardır. İsviçre’de WIR-barter organizasyonu 1934 de kurulmuş ve sadece iç pazara hizmet vermeyi planlamıştır.

Bugün yaklaşık 95.000 üyesi bulunmaktadır. İsviçre’de Daha çok inşaat sektöründe ve iç piyasada popüler olan barter ticareti yıllık %14 artış göstererek 7 milyar Frank’a ulaşmıştır.

Almanya’da ilk barter şirketi, 1983 de Hamburg’ta kurulmuş, Avusturya’da ise ilk barter firması 1984 de Viyana’da faaliyete geçmiştir.

Artık ciddi bir endüstri halini alan Barter, sektörel anlamda yapılanmasını tamamlamış, Turizm, Medya, Emlak, Sanayi mamülleri gibi birçok konuda hizmet veren, toptan ve perakende olarak da ayrı ayrı hizmetler veren Barter Kurumları oluşmuştur. Dünya Barter Ticareti, Merkezi Amerika’da bulunan (IRTA) Dünya Barter Birliği tarafından örgütlenmektedir.

Efektif Barter ile çok farklı bir kullanım alanına girmiş olan Barter sistemi günümüzün en yaygın e-ticaret modeli ile birleştirilmiştir.

KURUMSAL HABERLER
HABER LİSTESİNE KAYDOLUN
SOSYAL AĞLAR
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
+90 (543) 313 9963